Inne

Wykrycie astygmatyzmu u dorosłych i dzieci

Wykrywanie astygmatyzmu nie wymaga bardzo specjalistycznego sprzętu, wizyty w szpitalu czy nawet przychodni lekarskiej – także optometrysta jest w stanie określić, czy w budowie rogówki i gałki ocznej na pewno nie ma zniekształceń, które zaburzałyby sposób widzenia. W przypadku astygmatyka jest to najczęściej wydłużenie się rogówki, która w zdrowej formie jest zawsze idealnie okrągła. Zdiagnozowanie jednostki chorobowej to zawsze pierwszy krok do jej zwalczenia, ale czas postawienia diagnozy i zaawansowanie schorzenia zawsze przekładają się na rokowania samego pacjenta w zakresie bezproblemowej i skutecznej operacji czy terapii farmakologicznej – tak samo jest, jeśli chodzi o astygmatyzm.

Usuwanie astygmatyzmu

Astygmatyzm wyleczyć skutecznie można przede wszystkim poprzez zabieg – mało inwazyjna i niezbyt uciążliwa dla samego pacjenta metoda LASIK pozwala na stałe usunięcie astygmatyzmu. W pozostałych przypadkach można jednak mówić o bardzo skutecznych metodach jego okiełznania – poprzez okulary i specjalne soczewki kontaktowe, astygmatyzm nie musi stanowić dla nikogo wyzwania w codziennym życiu.

Operacja metodą LASIK

Jednorazowy zabieg metodą laserową jest oczywiście bardziej kosztowny aniżeli zakup odpowiednich okularów czy soczewek. Poza tym istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu, więc szczególnie przy najbardziej delikatnych i nieuciążliwych, łagodnych przebiegach astygmatyzmu, lekarze nie zalecają tego podejścia. Gdy jednak z wiekiem dochodzi do zaostrzenia stanu, LASIK pozostaje bardzo skuteczną i trwałą metodą jego usuwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.