Ciekawostki

Szkoła rodzenia – ćwiczenia i zajęcia teoretyczne

Szkoła rodzenia wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród przyszłych mam. Kobieta w ciąży może uczestniczyć w nich sama albo z partnerem, mamą czy nawet przyjaciółką. Szkoła rodzenia jest miejscem przeznaczonym zarówno dla kobiet, które mają urodzić swoje pierwsze dziecko, jak i dla kobiet posiadających już dzieci.

Wbrew nazwie, szkoła rodzenia nie uczy jak rodzić, ponieważ poród jest zjawiskiem fizjologicznym. Na zajęciach przyszłe mamy mogą za to dowiedzieć się, jak rodzić. Przedstawia się im wskazówki związane z pobytem w szpitalu, porodem i połogiem, przedstawia się nie tylko techniki oddechu, ale także tłumaczy, jak wygląda sala do porodu rodzinnego, jak przebiega poród w wodzie, a także jak rozwija się dziecko.

Oprócz zajęć w formie wykładów w szkołach rodzenia odbywają się także ćwiczenia praktyczne mające za zadanie przygotować ciało do porodu, nauczyć prawidłowego oddychania oraz przedstawić techniki relaksacyjne. Dzięki pogłębieniu wiedzy na temat własnego ciała, przyszła mama będzie mogła aktywnie uczestniczyć w porodzie, a więc odpowiednio reagować na sygnały, jakie będzie dawało jej ciało. Uczestnictwo w ćwiczeniach praktycznych może znacznie skrócić czas porodu, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych komplikacji.