Inne

Jak działa dermatolog?

Leczenie dermatologiczne opiera się o wiele nowoczesnych rozwiązań. Podstawą dla podjęcia konkretnych decyzji związanych z terapia jest między innymi podjęcie konkretnych decyzji diagnostycznych. Jedna z najpopularniejszych technik stosowanych w zakresie diagnostyki oraz terapii, jaką stosuje każdy dermatolog jest kompleksowe badanie kliniczne. Badania realizowane przez specjalistów w zakresie dermatologii są różnorakie, często mają szeroko wymiarowy charakter i są chętnie wybierane przez rozliczne osoby.

Na jakiej podstawie dermatolog stawiadiagnozę?

Diagnoza dermatologiczna jest wielowymiarowa i opiera się o szereg przydatnych rozwiązań. Do szczególnie chętnie wybieranych opcji należy zaliczyć między innymi specjalistyczne badania kliniczne. Badanie przedmiotowe oparte jest głównie na oglądaniu, ocenie morfologii poszczególnych zmian skórnych oraz ich lokalizacji. Ważne jest także stwierdzenie innych ważnych objawów, jak np. objaw Koebnera (pojawianie się zmian w linii zadrapania skóry) oraz występowania np. danych zmian skórnych w pewnych typowych okolicach. Często to pozwala dokładnie określić rodzaj schorzenia i tym samym podjąć wartościową decyzję z punktu widzenia praktyka dermatologii klinicznej. Oprócz tego istnieją inne rozwiązania diagnostyczne, do których można zaliczyć m.in. badanie histopatologiczne, dermatoskopię, badania kapilaroskopowe (ocena naczyń skórnych) oraz wiele innych dodatkowych procedur – uwzględniających m.in. badanie w tzw. lampie Wooda (przy infekcjach grzybiczych), czy też innych specjalistycznych technik

Jak wygląda leczenie?

Każdy dermatolog indywidualnie podejmuje decyzje dotyczące wyboru ścieżki terapeutycznej – na pewno bardzo ważne są glikokortykosteroidy, ale i powszechnie stosuje się np. leczenie immunosupresyjne.