Inne

Jakie wkładki stosuje się przy płaskostopiu poprzecznym?

Większości osób problem płaskostopia poprzecznego kojarzy się przede wszystkim z małymi dziećmi, które zaczynają chodzić i stawiać swoje pierwsze kroki. Faktycznie, jest to problem wśród dzieci, jednak spora grupa osób dorosłych również się z nim boryka. Przyczyny mogą być różne, a często wskazuje się nadwagę, ciążę, zmiany hormonalne i inne. Na szczęście płaskostopie nie jest nigdy wyrokiem i można je wyleczyć. Ta wada wymaga jednak działania. Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty, który powinien zbadać stopy i zalecić konkretne działania.

Wkładki ortopedyczne – jak je dopasować?

Lekarz zawsze zaleca stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, które należy dopasować do konkretnej stopy i pacjenta. Takie wkładki ortopedyczne wykonuje się na zamówienie, po dokonaniu konkretnych pomiarów. Najlepiej umówić się więc ze specjalistom, który przy użyciu różnych sprzętów wykona swoje pomiary, a następnie ręcznie przygotuje takie wkładki dla pacjenta. Oczywiście, trzeba na nie poczekać do kilku dni.

Jak leczyć płaskostopie?

Wkładki ortopedyczne to zazwyczaj nie jedyne zalecenie ortopedy. Większość z nich zaleca też fizjoterapię i konkretne ćwiczenia. Takie ćwiczenia można wykonywać we własnym domu, a liczy się ich częstotliwość i systematyczność w ich robieniu. Już po kilku tygodniach można zauważyć znaczną poprawę. Przede wszystkim, zmniejszają się dolegliwości bólowe, które niekiedy towarzyszą problemowi płaskostopia. Z czasem nawet wkładki przestają być potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.