Inne

Co obejmuje standardowa postprodukcja filmowa?

Tworzenie filmu to długi proces – znacznie dłuższy niż może się wydawać przeciętnemu człowiekowi, który niespecjalnie obeznany jest z tą bardzo specyficzną branżą. Na końcu tego procesu znajduje się postprodukcja filmowa, czyli ostatni etap, jakiego dokonuje się przed faktyczną dystrybucją danego dzieła. Co dokładnie obejmuje ten proces?

Najważniejsze elementy postprodukcji filmu

Krótko mówiąc, postprodukcja filmowa opiera się na dopracowaniu wszystkich, zebranych podczas kręcenia elementów i złączeniu ich w jedną, integralną całość. Najpierw gromadzi się dostępne materiały – wszystkie zdjęcie, ujęcia i sceny, a następne wprowadza wymagane usprawnienia. Proces ten obejmuje także pracę na aspektami audio, dodając soundtrack, efekty dźwiękowe, podkręcając głośność dialogów i poprawiając ogólną jakość nagrania. Jest to dość żmudna, lecz niestety bardzo konieczna praca, bez której żaden, wysokiej jakości film nie ujrzy światła dziennego.

Rola postprodukcji w krótkich filmach

Chociaż wydłużona postprodukcja filmowa kojarzy się przede wszystkim z pełnometrażowymi filmami aktorskimi, to tak naprawdę tyczy się ona nawet tych krótkich produkcji o znacznie mniejszym rozmachu. Nawet zwykły, kilkunastosekundowy spot reklamowy wymaga stosownej obróbki, szczególnie jeśli mają go zobaczyć setki tysięcy widzów za ekranami. W takich przypadkach, proces ten jest znacznie mniej wymagający, lecz nie oznacza to, że jego znaczenie jest w jakimkolwiek stopniu zredukowane. Jeśli zatem interesuje nas przygotowanie krótkiego filmiku reklamowego, nie można zbagatelizować finalnych kroków w jego realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.