Inne

Ciemne i korekcyjne – zawsze, gdy ich potrzebujesz!

Specjalistyczne szkła okularowe są s tanie nas chronić przed wieloma niekorzystnymi działaniami światła widzialnego. Szczególnie niebezpieczne okazywać się może ochrona przed światłem widzialnym dużej Energii (HEV) oraz promieniowaniem ultrafioletowym. Udowodniono bowiem, że nadmierna eskpozycja na światło słoneczne jest w stanie prowadzić do wielu schorzeń. Dlatego też stosuje się przeróżnego rodzaju okulary fotochromowe i przeciwsłoneczne.

Czym różnią się fotochromy od przeciwsłonecznych?

Podstawowa różnicą wynika z tego, iż okulary fotochromowe zmieniają stopień swojego zaciemnienia i w sposób selektywny i zależny od sytuacji ograniczają ekspozycję wzroku na określony rodzaj promieniowania. Standardowe szkło okularowe jest w stanie zatrzymywać 99% promieniowania UVB, które związane jest z powstawaniem nowotworu i uszkadzaniem siatkówki. Niemniej jednak tylko i wyłącznie ciemne okulary są w stanie uchronić nasz wzrok przed ekspozycją na promieniowanie UV A o długości fali 380-400nm. Wywoływać ono może wiele niekorzystnych schorzeń, ml.in zwyrodnienie plamki związane z wiekiem *(AMD), zaćmę, ślepotę śnieżną, nowotwory siatkówki oraz powstawanie tzw. skrzydlika. Okulary fotochromowe mają zasadniczą przewagę nad klasycznymi, iż stają się ciemne dopiero po ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Zapraszamy na https://www.hoyavision.com/pl/odkryj-produkty/dla-specjalistow-w-zakresie-pielgnacji-oczu/soczewki-fotochromowe/.

W jaki sposób to działa?

W powłokach okularów fotochromowych znajduje się najczęściej chlorek srebra, który pod wpływem promieniowania świetlnego przyłącza elektrony. Powoduje to redukcję kationów srebra do srebra atomowego, co prowadzi do stopniowego przyciemniania się powłoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.