Rodzić nie jest łatwo!

Po co chodzić na zajęcia ze szkoły rodzenia?

Odpowiedzią na nasze – kobiet w ciąży lęki i bolączki może być szkoła rodzenia, której zadaniem jest przygotowanie kobiet do jednego z trudniejszych zadań, jakie spotkają ich w życiu. Ale czy na pewno warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia? Czy to nie strata czasu?

Szkoła rodzenia – co tam się robi?

Na zajęciach w szkole rodzenia można wiele się dowiedzieć i rozwiać wiele wątpliwości dotyczących nie tylko porodu, ale i opieki nad maluszkiem. Większość szkół rodzenia, ma w ramach swoich zajęć także elementy pierwszej pomocy, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, sprawy powiązane z depresją poporodową i lękami młodej mamy. Szkoła rodzenia to nie tylko wykłady o tym jak oddychać w trakcie porodu, ale też spora dawka informacji dla ojców – o tym jak opiekować się młodą mamą, jak nauczyć się obowiązków pielęgnacyjnych nad małym człowiekiem i sporo więcej.

Po co są szkoły rodzenia?

Po co uczyć się rodzić, skoro przed nami robiło to tyle kobiet wcześniej? otóż po to, by zaspokoić ciekawość i zyskać tę wiedzę, którą za czasów naszych babć, pozyskiwało się w wyniku rozmów z seniorkami rodów. Po to, by bać się mniej lub w ogóle, a także po to, by być świadomą wszystkich tych rzeczy, które nas przerażają i z którymi nigdy wcześniej nie miałyśmy do czynienia. Niektórych elementów porodu i opieki nad noworodkiem nie da się przewidzieć, a dzięki zajęciom w szkole rodzenia, zyskujemy chociaż świadomość ich istnienia. Wszystko, co przybliża nas do traktowania porodu, jako naturalnego elementu naszego człowieczeństwa jest warte zachodu. Dlatego lekcje, jakie daje nam szkoła rodzenia są nie do przecenienia i warto z nich korzystać, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.